چرا شرکت خودروسازی رنو از ایران رفت؟

چرا شرکت خودروسازی رنو از ایران رفت؟

چرا شرکت خودروسازی رنو از ایران رفت؟

«آزادسازی قیمت خودرو» با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران در شبکه یک سیما به مناظره گذاشته شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،بهرام پارسا،سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی،در برنامه “مناظره شبکه یک سیما” با موضوع بررسی  آزادسازی قیمت خودرو ، اظهار کرد: مسئله چگونگی آزادسازی قیمت باید مورد بررسی قرار بگیرد. با وجود شرایط انحصاری حاکم بر صنعت خودرو ، آزاد سازی ممکن نیست. پیشنهاد خودروسازان،احتساب قیمت بازار آزاد با افزایش 5 درصدی است .مخالف این نوع آزادسازی قیمت  هستم و معتقدم در حق ملت کوتاهی می شود .در چنین فضایی افزایش قیمت کاملا فریب افکار عمومی است.

37 درصد کارکنان قطعه سازی بیکار شده اند/انتظار چندین ماهه برای تهیه مواد اولیه

محمدرضا نجفی منش ،رئیس انجمن قطعه سازان در ادامه این مناظره ابراز کرد: ما در شرایط بسیار نامناسبی قرار داریم و ۳۷ درصد کارکنانمان را از دست داده ایم.

وی افزود:اگر در همین شرایط باقی بمانیم قطعا دشمنان خارجی ما شاد خواهد شد.۴ مشکل عمده داریم .افزایش قیمت بعلت افزایش قیمت مواد اولیه است.

نجفی منش گفت:مشکلات مالی قطعه سازان و فروش قطعات با قیمت پایین باعث شده تا فعلان این صنف  ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان زیان ببینند.

رئیس انجمن قطعه سازان خودرو بیان کرد:تامین مواد اولیه چه داخلی و خارجی با مشکل رو به روست.داخلی ها را باید در صف بورس تهیه کنیم که قبلا به این صورت نبود .برای تهیه مواد اولیه خارجی هم  باید چندین ماه منتظر بمانیم.

تولیدات فعلی خودرو کشور در هیچ جای دنیا خریدار ندارد/شبه خودرو تولید می کنیم

دربخش دیگری  از مناظره ؛محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت:در گذشته صنعت خودروسازی آنقدر قوی بود که  می توانست حتی کمبود بودجه نفت را هم جبران کند.

وی افزود: اما خودمان با دست خود این صنعت را نابود کردیم به طوری که تولیدات فعلی در هیچ جای دنیا خریدار ندارد زیرا ما خودرو تولید نمی کنیم بلکه شبه خودرو تولید می کنیم.

منصوری تاکید کرد: در کجای دنیا ترمز اِی بی اِس به عنوان یک گزینه برای بالا بردن قیمت استفاده می شود؟! نباید به هر چیزی که چهار چرخ دارد بگوییم خوردو.

وی ادامه داد: با افزایش قیمت دلار باید این روزها مراقب باشیم خاکمان را صادر نکنند.ما حتی در هزینه دستمزد کارگرهایمان هم عقب هستیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در ایران دستمزد متوسط هر کارگر ۱۰۰ دلار است و در چین چیزی حدود ۹۰۰ دلار و این موضوع جای تاسف دارد.

امیر حسین کاکایی،عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت در ادامه گفت: در حال حاضر در جنگ اقتصادی قرار داریم و باید دنبال ثبات باشیم و مردم این تصور را نکنند که تمام پول به جیب خودروساز می رود.

باید به سمت قیمت گذاری واقعی برویم

در ادامه نجفی منش رئیس انجمن قطعه سازان بیان کرد: ما در سال ۷۶ الی ۷۸ هم با مشکلی که الان با آن مواجه هستیم رو به رو شدیم و دولت به خودرسازان تکلیف کرد تا قیمت خود را به بازار نزدیک کنند. اما طی بخشنامه داخلی درصد سود و قیمت تمام شده را برای خود برداشته و مابه التفاوت را به خزانه واریز کردند. این روند تا حدود ده سال ادامه داشت و صنعت خودرو  رشد کرد و به جایی رسیدیم که قیمت بازار آزاد کمتر از کارخانه بود.

وی افزود: این روند در حال حاضر  باید کم کم اجرا شود تا در نهایت  شاهد قیمت واقعی در بازار باشیم.

منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: چرا باید با این همه حمایت از خودروسازان در یک زمانی خودروی ایرانی را با قیمت ۱۵ هزار دلار بفروشیم درحالی که آن زمان بنز هم ۱۵ هزار دلار بود.

وی افزود: قیمت را مصرف کنندگان باید تعیین کنند و در این بین نباید فساد بروز پیدا کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: چرا با دریافت وام های کلان صنعت خودرو حالا به این وضع دچار است.

پراید با استاندارد یورو ۴ ساخته می شود

کاکائی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ابراز کرد: صنعت خودرو در یک بازه زمانی سودده بود و حالا با عدم حمایت ها زیانده شده است لذا باید تاکید کنم پژو و پراید ما بر اساس استاندارد های یورو ۴ تهیه می شوند نه قوانین ۲۰ سال گذشته .

در ادامه پارسا سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بیان کرد: من نماینده ۸۰ میلیون نفر هستم و می دانم قطعه سازان مطالبه دارند اما چرا جناب نجفی منش به شکل یک خودروساز اینجا حاضر شدند برای ما عجیب است.در هر صورت چرا این قشر مطالبه افزایش حقوق کارمندان را ندارد کارمندی که اگر ۲۰ سال هم کار کند نمی تواند یک ماشین تولید شما را بخرد.

وی افزود: برخی خودروسازان معتقدند ۱ میلیون شغل ایجاد کرده اند و به ازای هر ماشین یک کارگر فعالیت می کند در صورتی که چنین نیست و آن ها فقط ۱۰۰ هزار شغل را مدیریت کرده اند.

نجفی منش رئیس انجمن قطعه سازان خطاب به پارسا سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۵۰ هزار قطعه ساز در سه مرحله  تهیه مواد اولیه، ساخت قطعه و مجموعه ساز برای برقراری ارتباط با خودروسازان فعالیت می کنند.

کاکایی عضو هیئت علمی دانشگاه علم وصنعت ادامه داد: چرا خودروسازان همانند قطعه سازان که به علت فشار بالای کاری ،نیروهای خود را تعدیل کردند، تعدیل نمی کنند. این امر موجب افزایش هزینه ها و فشار به مصرف کننده می شود.

چرا رنو از ایران رفت؟!

پارسا سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چرا رنو در ایران نماند؟دلیلش مخالفت خودروسازان و امتناع از حضور آن ها بود.

وی افزود:با حضور رنو دانش آموختگان ما خبره و ما توانایی تولید خودروهای صادرات محور را پیدا می کردیم.دلیل اصلی این بود که مافیا نگذاشت و رنو رفت.

منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سوال بعدی ما از خودروسازان این است چرا خودرو پیش فروش می کنند چیزی که مدت هاست در جهان منسوخ شده  و جالب این است که با پیش فروش بدقولی هم می کنند.

وی افزود:قیمت گذاری واقعی نبوده ونیست.

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان عضو هیئت مدیره شرکت خودروسازی است

پارسا، سخنگوی اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان وتولید کنندگان  خود عضو هیئت مدیره یکی از همین شرکت های خودرو سازی است.

وی افزود: این فرد چطور می تواند مصرف کننده را درک کرده و او را حمایت کند.چرا خودروسازان اسامی هیئت مدیره خود را اعلام نمی کنندتا ما بدانیم کدام رده سیاسی عضو این نهادها هستند.

پارسا تاکید کرد: الان هم قیمت گذاری در بازار آزاد است و خودروساز به دنبال رسمیت بخشیدن به گرانی های خود است.

وی افزود: در روز ۹۰ میلیون لیتر سوخت مصرف می شود و ما قطعات و خودروهایمان بروز نشده اند تا جلو این هدر رفت را بگیرند.با صرفه جویی روزانه ۳۰ درصدی سوخت ،روزی ۱۰۸ میلیارد تومان و در نهایت سالی ۳۸ هزار میلیارد تومان پس انداز می شود و این عدد چیز کمی نیست.

این نماینده مجلس بیان کرد: این ها همگی عزت ملی را زیر سوال می برد و ما شاهد میلیاردها بدهی و پیش فروش ها هستیم و در نهایت میبینیم کشور جنگ زده مثل عراق در مرزهای غربی با بهترین خودروها به ما فخر می فروشند.

 تنها ۱ درصد از تصادفات به علت نواقص خودرویی است/کاهش هدررفت سرمایه ملی با جلوگیری از قاچاق 20 میلیون لیتر

نجفی منش رئیس انجمن قطعه سازان در انتقاد به پارسا  سخنگوی اصل 90 مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شما می توانید در جلوگیری از ۲۰ میلیون لیتر قاچاق در روز از کاهش سرمایه ملی جلوگیری کنید.

وی افزود: طبق آخرین آمارها تنها ۱ درصد از تصادفات به علت نواقص خودرویی است و مابقی خطای انسانی است.

رئیس انجمن قطعه سازان اضافه کرد: ۱۵۰ هزار خودرو پراید به عراق صادرکردیم به قیمت ۶ هزار دلار آیا این دستاورد نیست؟! اگر پول داشتیم بازهم اجازه واردات خودرو صورت می گرفت.

وی افزود: این ما بودیم که پژو و رنو را آوردیم اما رنو شامل اشتباهاتی بود که از نظر ما رد شد.

نجفی منش گفت: ترامپ در تلاش است تا ما را از صحنه روزگار محو کند و ما دنبال راه حل هستیم، باید توجه کنیم که قیمت برخی اقلام نظیر آلومینیوم و فولاد ۴ برابر شده است.

 قیمت گذاری بر اساس حاشیه بازار به علت کمبود تولید بسیار خطرناک است

کاکایی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت در ادامه گفت: علت اصلی آلودگی تهران خودروهای سنگین فرسوده هستند.در قوانین خودرو تناقض وجود دارد و نمی توانیم روند صحیح را اجرا کنیم.

وی افزود: چرا وقتی شرکتی در حال ورشکستگی است به بخش خصوصی واگذار می کنیم ؟! در نهایت در انتظار قیمت گذاری از حاشیه بازار هستیم.در حال حاضر قیمت گذاری بر اساس حاشیه بازار به علت کمبود تولید بسیار خطرناک است.

منصوری عضو کمیسیون صنایع ومعادن بیان کرد: در خارح از ایران کارمندی دوماه کار کند می تواند ماشین بخرد ولی در ایران این زمان در ۲۰ ماه هم محقق نمی شود.

وی افزود: خودروسازان خودرو را فقط برای داخل می سازند و قصدی برای صادرات محور شدن آن ندارند.

نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وقتی ماشینی پیش فروش می شود باید در زمان تحویل با همان قیمت قبل ارایه شود نه قیمت روز.

پارسا نیز در تایید این موضوع گفت: تنها فرد با خرید در یک روز می تواند قیمت روز را پرداخت کند و این درست نیست خودروساز ماشین پیش فروش را با قیمت روزِ تحویل، بفروشد.

تشریح 3 دلیل کاهش کیفیت و ایمنی خودروها/ تعزیرات ضعف دارد

در ادامه این مناظره برخی از حضار سوالاتی را مطرح کردند که پاسخ آنها به این شرح است:

کاکائی عضو هیئت علمی دانشگاه علم وصنعت در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه مدیریت سیاسی خودروسازی ها گفت: اگر این امر وجود دارد چرا نهادهای نظارتی برخوردی نکردند؟!این امر ربطی به قیمت گذاری ها ندارد.

منصوری در ادامه پاسخ داد: دلیل اصلی ایجاد فساد عملکرد ضعیف تعزیرات است چرا زندان های ما فقط پر از تخم مرغ دزد و ضبط دزد است نه افرادی که فساد کرده اند!

کاکائی در پاسخ به سوالی مبنی بر کاهش تلفات جاده ای گفت: برای پیشرفت در صنعت یا باید میزان نیروی انسانی را افزایش می دادیم یا دستگاه های بروز شده وارد می کردیم که حالا براساس تحریم ها شدنی نیست.

وی افزود: ۳ دلیل وجود دارد که کیفیت ها پایین آمده و مردم شاکی شده اند که  وجود وابستگی برای تامین قطعات،  مشکلات گمرکی و در نهایت وجود برنامه و دانش  خارجی برای برخی قطعات مثل ایربک که ما را گرفتار کرده است.

پارسا سخنگوی اصل 90 مجلس شورای اسلامی نیز در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا تحقیق و تفحص سال ۹۳ اجرایی نشد گفت: مافیا آنقدر قدرتمند است که جلو هر تحقیق وتفحصی را می گیرد.وقتی وزیر صمت وقت اسامی متخلفان واردات را منتشر کرد رسانه ها به سمتی پیش رفتند که خود او متهم اصلی شد.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید